Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje niewielkie rozmiary jest dobrą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę większą, szczególnie gdy planujemy trzymać w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest trochę twardawy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać czystość w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpiecznie, gdyż będzie mieć norkę, do której będzie mogła skryć się aby odpocząć albo odstresować się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla psa https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html