Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Okres wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się szereg symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Często obserwowany jest także krwiomocz. Leczenie należy wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najlepszą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych specyfików, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi preparatami, które są stopniowo uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał połknąć tabletki to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. specyfiki te są aplikowne dostosowanym aplikatorem na kark czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego preparatu jest to, że może być z powodzeniem stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny