Więcej | Kamienie szlachetne i półszlachetne

Agat jest to jubilerski kamień należący do rodziny kwarców.
Nazwa pochodzi od rzeki Achates na Sycylii.
Wzbogacone w krzemionkę roztwory mineralne powodują pasmowe rozłożenie barw.
Dlatego też agaty występują w różnych kolorach.

 

 

Akwamaryn jest wysoko cenionym kamieniem jubilerskim o barwie niebieskozielonej.
Najwyżej cenione są kamienie ciemnoniebieskie o masie powyżej 10 ct.
Również wysoko ceni się okazy kamieni mniej przezroczyste barwy niebieskiej, wykazujące efekt opalizacji oraz bardzo rzadkie brązowe  tzw. akwamaryny gwiaździste wykazujące efekt smug światła w kształcie gwiazdy. W British Museum znajduje się akwamaryn o wadze 110 kg.

 

Aleksandryt jest to kamień jubilerski wysoko ceniony ale spotykany rzadko. Nazwa nadana na cześć cara Aleksandra II. Do celów jubilerskich wykorzystywane są kryształy zmieniające barwę z zielonej (w świetle dziennym) na czerwoną (w oświetleniu sztucznym).

 

Ametyst to fioletowa odmiana kwarcu. Za barwę odpowiada domieszka żelaza . Nazwa pochodzi od greckiego słowa „a methystos” czyli nie pijany,trzeźwy, gdyż uważano, że ametystowe kielichy chronią przed upiciem się i przed działaniem trucizny, która mogła zostać dodana do trunku

 

Bursztyn jest twardą kopalną żywicą drzew iglastych z gatunku Pinius liczącą 35-60 mln lat. Występuje w wielu odcieniach kolorów żółtego i brązowego. Barwa bursztynu nie jest jego cechą stałą  zmienia się od jasnożółtej poprzez pomarańczową do czerwonej i czerwonobrunatnej. Można spotkać bursztyny o odcieniach: czerwonym, zielonkawym, niebieskawym, fioletowym. Moda na biżuterię z bursztynu panowała już w czasach Nerona. Pisał o tym Pliniusz Starszy.

 

Cyrkon jest to ceniony ale rzadko spotykany kamień jubilerski. Ma połysk silny, szklisty, diamentowy. Prawidłowo wykonany szlif, umożliwia wydobycie najintensywniejszej gry barw i połysku (tzw. ogień), silniejszej nawet niż w brylantach. Syntetycznym tlenkiem cyrkonu jest cyrkonia, która w czystej postaci jest bezbarwna. Wyglądem przypomina diament.

 

Cytryn jest to odmiana kwarcu o barwie żółtej, którą uzyskuje dzięki wodorotlenkowi żelaza. Występuje rzadko. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „kitros” czyli cytryna.

 

Diament należy do najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „adamas” czyli niezwyciężony. Diament to czysty węgiel o nadzwyczajnie mocnej strukturze krystalicznej, czyniącej go najtwardszym z minerałów. Ocena jakości diamentów opiera się na zasadzie 4C (z ang. Colour, Clarity, Cut, Carat): barwa, czystość, szlif, masa. Te cztery czynniki rzutują na jakość diamentu a przez to na jego cenę. Brylant to diament formy okrągłej oszlifowany pełnym szlifem brylantowym. Pełny szlif brylantowy musi spełniać określone warunki. Szlif wydobywa z kamienia najkorzystniejsze walory estetyczne i optyczne określane nazwą brylancji. Jednym z najstarszych znalezionych diamentów jest Wielki Mogoł, ważący pierwotnie 700 ct. Należał najpierw do dynastii Mogołów. W 1850 r otrzymała go w prezencie królowa Wiktoria. W 1852r został oszlifowany i zyskał słynną na całym świecie nazwę KOH-I-NOOR co oznacza góra światła. Waży obecnie 108,9 ct i jest przechowywany w brytyjskim skarbcu w Tower.

 

Granat jest kamieniem jubilerskim należącym do rodziny krzemianów. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „granum” czyli ziarno. Dzięki zróżnicowanemu składowi chemicznemu granaty mogą przybierać różne kolory - oprócz niebieskiego. Najczęściej spotyka się odcienie barwy pomarańczowoczerwonej, czerwonej i fioletowoczerwonej.

 

Jadeit jest to rzadki kamień jubilerski należący do grupy krzemianów. Występuje w wielu barwach m.in. zielonej, białej, różowej, czerwonej, żółtopomarańczowej, brązowej, czerwonofioletowozielonej. Najcenniejszy z nich to JAD IMPERIAL Cesarski w kolorze intensywnie szmaragdowozielonym. Hiszpańscy konkwistadorzy wierzyli, że  kamienie te  leczą choroby nerek. Nazywali je kamieniami nerkowymi z hiszpańskiego „piedra de hijada” czyli kamień nerkowy.

 

Jaspis należy do kwarców mikro i skrytokrystalicznych. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „jaspis” czyli kamień cętkowany. Kamienie te są nieprzezroczyste o barwach w odcieniach brązu i czerwieni, szarozielonych, szaroniebieskich, szarożółtych. Tworzą wielobarwne połączenia pasiaste lub plamiste.

 

Koral w języku łacińskim „corallum” oznacza czerwony koral. W języku arabskim „garal” oznacza amulet, kamyczek. Otrzymywany jest z koralowców, które wytwarzają wapienny, mocny, czerwony, krzewiasty i rozgałęziony szkielet otoczony cienką i mięsistą, najczęściej czerwoną korą lub skórką. Czerwony koral przyrasta około 6 mm na rok. W starożytnych Chinach korale były symbolem bogactwa, przywilejów i wysokiego statusu społecznego.

 

Kwarc to bogata i powszechnie spotykana rodzina minerałów. Nazwa kwarc wywodzi się od greckiego słowa „krystallos” oznaczającego lód, gdyż uważano, że kwarc jest lodem uformowanym przez bogów. Twardy kwarc  stanowi pospolity składnik piasku. Kwarce dzielą się na przezroczyste i nieprzezroczyste. Występują nieomal we wszystkich kolorach. Czysty, bezbarwny kwarc to kryształ górski.

 

Lazuryt jest to minerał wchodzący w skład skały lapis lazuri o barwie od ciemnoniebieskiej do ciemnofioletowobrązowej, zielonawo- lub niebieskawoszarej. Szczególnie cenione są kamienie z drobinkami złocistego pirytu. Nazwa pochodzi od arabskiego wyrazu „azul” i nawiązuje do niebieskiej barwy. Jako materiał ozdobny był stosowany już w okresie prehistorycznym

 

Malachit jest to popularny kamień jubilersko-ozdobny. Nazwa pochodzi o greckich słów „malache” czyli malwa i  „Malakom” czyli miękki, nawiązując do zielonego koloru i niskiej twardości. Do celów jubilerskich wykorzystywane są nieprzezroczyste, zbite, groniaste skupienia barwy zielonej w różnych odcieniach, efektownie wstęgowane.

 

Nefryt jest to kamień jubilersko-ozdobny. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „nephros” czyli nerka, gdyż w starożytności przypisywano jej właściwości lecznicze. Bardzo zwięzły i wytrzymały na uderzenia. Barwa jest zróżnicowana od białej do ciemno a nawet czarnozielonej.

 

Onyks jest to rzadko występujący minerał. Często wytwarza się go sztucznie na bazie agatu. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „oni” czyli pazur, nawiązując do wysokiej twardości i ostrych krawędzi. Do celów jubilerskich wykorzystywane są kamienie czarno
i biało wstęgowane oraz zielone. W starożytności uważano go za kamień szczęśliwy a cesarz Chin miał z niego wykonaną osobistą pieczęć . Jednocześnie cesarscy poddani mieli zakaz pod groźbą kary śmierci używania onyksu.

 

Opal jest to kamień jubilerski zaliczany do krzemianów. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „opallios” czyli widzieć zmianę barwy. Jest wiele odmian opali od białych do wielokolorowych podzielonych na rodzaje ze względu na dominującą barwę efektu opalizacji. Opal jest oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii.

 

Perła jest wytworem mięczaków, małż morskich (perłopławów). Pochodzenie nazwy „perła" nie jest jednoznaczne i  przypuszcza się, że pochodzi od łacińskieh nazwy gatunku małża je wytwarzającego „perna” lub od swojego kulistego kształtu „sphaerula”. O jakości perły decydują - masa, forma (najwyżej cenione są kuliste), barwa (różowy, niebieski i zielony), odcień i połysk, grubość powłoki oraz wygląd i budowa powierzchni. Perły dzieli się na naturalne i hodowlane. Perły naturalne mogą być słodkowodne oraz słonowodne, które są wyżej cenione. Większość obecnie żyjących pereł to perły hodowlane, słonowodne lub słodkowodne. Dawniej wierzono, że perły to zastygłe łzy bogów. W starożytności sporządzano z nich amulety, mające leczyć dolegliwości serca i układu krążenia. Początkowo perły miały znaczenie obrzędowe, później magiczne i lecznicze, a następnie zaczęto je wykorzystywać do wyrobu biżuterii. Największa istniejąca perła Hope'a ma 5 cm długości i waży 90,8 g

 

Perydot to kamień jubilerski należący do grupy krzemianów magnezu i żelaza - pospolicie występujących w skałach wulkanicznych. Perydot od 3500 lat wydobywano na wyspie Św. Jana, używany był do wyrobu biżuterii sakralnej. Odznacza się wysoką dwójłomnością i stosunkowo dużą twardością. Występuje w kolorach: zielonym, żółtozielonym i brązowozielonym.

 

Rubin to jeden z najcenniejszych i najrzadziej występujących kamieni szlachetnych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „ruber” czyli czerwony. Przybiera barwę od różowego do ciemnej purpury. Najdroższe kamienie mają barwę mocno nasyconej czerwieni. Bardzo twardy. Rubin symbolizuje miłość. Hindusi nazywają go Panem Kamieni Szlachetnych. Rubiny rzadko tworzą duże kryształy( powyżej 5 karatów). Największy odnaleziony okaz miał gigantyczną masę 1743ct i został wydobyty w kopalni Dat Taw w Birmie.

 

Szafir obok rubinu należy do najtwardszych kamieni szlachetnych. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „sappheiros” czyli niebieski. Przybiera barwy od niebieskiego do granatu. W starożytności w Egipcie i Rzymie uważano szafiry za kamienie prawdy i sprawiedliwości. Dla buddystów jest talizmanem małżeńskiego szczęścia, natomiast u Chrześcijan był kamieniem kardynałów i biskupów. Największym szafirem wydobytym do tej pory przez człowieka jest odnaleziony w 1996 r. na Madagaskarze kamień o masie 89 500ct, ważący aż 17,5kg.

 

Szmaragd jest to zielona odmiana berylu. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „smaragdos” czyli zielony kamień. Przybiera barwę głębokiej zieleni. Za najpiękniejsze uchodzą szmaragdy kolumbijskie znajdujące się w brytyjskich klejnotach koronnych. Uważany za kamień wyrażający zmienne nastroje. Podobno Cezar zbierał szmaragdy ze względu na właściwości lecznicze.

 

Tanzanit to wyjątkowy i unikalny kamień szlachetny. Ceniony jest ze względu na swą wspaniałą, fioletowo-niebieską barwę oraz 1000 razy mniejszą częstość występowania niż diament. Jego złoża znajdują się tylko w jednym miejscu na kuli ziemskiej w północnej Tanzanii i od tego miejsca pochodzi nazwa kamienia. Kryształy tanzanitu charakteryzuje trichroizm, tzn. w zależności od kierunku, w jakim obserwujemy dany okaz, widoczne są trzy różne barwy: fioletowa, niebieska lub jasnożółta do zielonej. Te niezwykłe właściwości podnoszą wartość tego kamienia. Uznano je za najpiękniejsze niebieskie kamienie znalezione w ciągu ostatnich 2000 lat. Ich wartość ocenia się według tych samych zasad co wartość diamentów, czyli według tzw. zasady 4C. Znaczy to, że o jakości, jak również o cenie kamienia decydują: colour, clarity, cut, carat, czyli odpowiednio: barwa, czystość, szlif i masa. Barwa tanzanitu jest jedną z najbardziej osobliwych wśród kamieni szlachetnych dostępnych obecnie na rynku jubilerskim. Według opinii ekspertów, największy dotychczas odkryty kryształ tanzanitu ważył 16 839 ct (3,4kg).

 

Topaz należy do grupy krzemianów glinu i fluoru. Nazwa pochodzi o sanskrytu słowa „tapas” czyli ogień. Występuje w wielu odmianach barwnych. Najbardziej cenione są te o głębokiej, złocistożółtej barwie nazywane "topazem sherry" oraz różowe. Dużą popularnością cieszą się topazy o barwie niebieskiej i zielonej. Najsłynniejszym oszlifowanym topazem jest  bezbarwny kamień o nazwie Braganza o masie 1680 ct, zdobiący portugalską koronę królewską, który wcześniej uważano za największy diament jaki kiedykolwiek znaleziono.

 

Turkus jest jednym z najdawniej wydobywanych kamieni ozdobnych. Ceniony przez wieki za swą piękną intensywną barwę w odcieniach błękitu i zieleni (w zależności od proporcji domieszek miedzi i żelaza). Im więcej pierwiastków śladowych żelaza tym turkus jest bardziej zielony i mniej cenny. Turkus jest zwykle nieprzeźroczysty. Niektóre turkusy tracą żywość barwy. Najpiękniejsze niebieskie turkusy znajdują się w Iranie, gdzie używa się ich do ozdób od prawie 6000 lat. Kiedyś uważano, że zmiana barwy turkusu ostrzega właściciela przed niebezpieczeństwem lub chorobą.

 

Turmalin jest rzadkim kamieniem należącym do krzemianów. Występuje w największej wśród kamieni szlachetnych ilości odmian barwnych: od bezbarwnego, przez różowy, zielony, niebieski, różowozielony tzw. arbuzowy, aż po czarny. Pojedyncze kryształy turmalinu zawierają nawet 15 różnych barw i odcieni. Odmiana szmaragdowo-zielona jest szczególnie cenna, aż do XVIII wieku mylono ją ze szmaragdem

 

Tygrysie oko jest to odmiana kwarcu o perłowym połysku. Do celów jubilerskich wykorzystuje się nieprzezroczyste, kamienie o barwie ciemnoniebieskiej z szarawym odcieniem wykazujące efekt migotliwości w postaci pręgi przesuwającej się przy obrocie kamienia.

Ostatnio dodane:

Miesiączka | Cyclodynon®

Menopauza | Nietrzymanie moczu
Podobne:
Więcej |Cukrzyca
Więcej |Niepłodność
Więcej |Antykoncepcja
Więcej |Zakażenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Imie(*):
Email(*):
Komentarz(*):